Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

hungary flag czech flag slovak flag

KONTAKTY

DANDY s.r.o.
M.R.Štefánika 65/2, 927 01 Šaľa
prevádzka: Trnovec nad Váhom 1040, 925 71
tel: predajňa 0903 775 630, majiteľ 0903 455 630
info(a)lukasip.sk
Or OS Trnava
Oddiel Sro, vložka č. 30587T

TOVAR V AKCII

naša cena 114,00 EUR
skladom
naša cena 114,00 EUR
skladom

NAJPREDÁVANEJŠÍ


29. 11. 2022

Čo robí lukostrelec počas chladných dní?

Prišlo obdobie sychravého chladného jesenno-zimného obdobia.

V tomto období niektorí lukostrelci odložia svoj výstroj, kým iných ani toto počasie neodradí od pravidelného strieľania. Našťastie sa nemusíme úplne vzdať ani súťaží, síce v menšom počte ale predsa sa len nájdu.

 

Ale dni sú kratšie,  noci dlhšie a toto je ideálne obdobie, aby ste v kľude skontrolovali a v prípade potreby opravili, váš výzbroj.

 

Čo by ste mali v prvom rade skontrolovať?

 

1/ Tetivu a omotávky

Práve teraz je najvyšší čas vymeniť staré, rozpárané poškodené tetivy. (Bohužiaľ na pretekoch často vidím kolegov lukostrelcov s tetivou v žalostnom stave).

 

Odporúčam skontrolovať koncové aj stredové omotávky. Tiež sa už pár krát na pretekoch stalo, že sme museli čakať na kolegu, ktorý medzi terčami provizórne opravoval stredovú omotávku.
Ak je omotávka poškodená, zodratá vymeňte ju sám , alebo tetivu zverte profesionálom.

 

Nie je to žiadne kúzlo, omotávku viete vymeniť i sami. Niť a omotávačku nájde v našom obchode.

 

2/ Samotný luk

Skontrolujte, či ramená alebo stred nie sú poškodené, či neobsahujú mikro praskliny alebo iné poškodenia ktoré teraz môžete opraviť – alebo v prípade potreby vymeniť.
Prekontrolujte priamosť ramien, či sa niektoré rameno nevytáča do strany. Niektoré deformácie sa dajú opraviť, príliš vyhnuté ramená radšej nepoužívajte.

 

Skontrolujte stav zakládky, opierky atď.
Ak váš luk je vybavený mieridlami, stabilizátormi  skontrolujte aj tie.

 

Kladkové luky sú extra kategória :)

Kladkové luky dôkladne vyčistite, skontrolujte, či nie sú poškodené.
Skontrolujte vôľu ložisiek kladky, nesnažte sa ich mazať, sú chránené prachovkami. Pozrite sa na stav oddiaľovača káblov, ak je plastový, či nie je predratý.

 

Zimné obdobie je vhodné aj na výmenu sady tetivy a káblov, ktoré vám dokážeme  vyrobiť na mieru z najlepších materiálov, samozrejme s následným nastavením sklonu a synchrónnosti kladiek.

 

Skontrolujte si aj skrutky, či sú pevne dotiahnuté, na uvoľňujúce sa skrutky doporučujeme použiť stredne silné závitové lepidlo.

 
3/ Šípy

Veľmi dôležité je skontrolovať stav vašich šípov. Skontrolujte si priamosť šípov na rolovačke šípov (arrow inspector) krivé šípy vyraďte, alebo si ich aspoň označte, na tréning ešte môžu stačiť.

 

Šípy pozorne preskúmajte, karbónový šíp niekoľkokrát prehnite tzv. „flexnite“. Ak sa pri ohýbaní ozve zvuk, šíp už nepoužívajte. Prasknuté, poškodené trubky okamžite a bez pardónu vyraďte – sú extrémne nebezpečné.

 

Opravte alebo vymeňte poškodené letky, končíky a hroty.

 

Drevené šípy sa dajú krásne narovnať teplom, alebo špeciálnym nástrojom na drevené šípy.

Arrow analyzer

 

Samozrejme vyššie uvedené rady platia po celý rok – bohužiaľ ich mnoho ľudí zanedbáva – ale teraz máte na to dostatok voľného času a kľudu.

 

Nie je to nevyhnutné, ale teraz je správny čas na zaobstaranie nových rukavíc, tabov, vypúšťačov, chráničov, obalov atď. 

 


Aj tak sa blížia Vianoce, prekvapte sami seba niečím pekným. :)

 


Ak Vám voľačo chýba, náradie a nástroje nájdete na našej stránke v kategórii „Ostatné“  (https://www.lukasip.sk/Ostatne-c8_0_1.htm)